inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
24.8.2019 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Informovaný souhlas u VOHFAKULTNÍ NEMOCNICE BRNO


GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÁ KLINIKA

PORODNICE  

BOHUNICE

Přednosta: prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc.

Obilní trh 11

Jihlavská 20

 

625 00 Brno

625 00 Brno

E-mail: ventruba@fp-brno.cz

tel: 532 238 236

tel: 532 233 843

www.fnbrno.cz/gpk

fax: 532 238 237

fax: 532 233 902

INFORMOVANÝ SOUHLAS PACIENTA
S OPERAČNÍM VÝKONEMVážený pane,
na základě provedených vyšetření Vám bylo doporučeno odstranění dělohy. Chtěli bychom Vám proto poskytnout informace, které by prohloubily Vaše vědomosti o plánovaném výkonu.

Poznámka: Pokud nechcete být o plánovaném výkonu informován, podepište, prosím, níže uvedené prohlášení a odevzdejte informační list svému ošetřujícímu lékaři.

Výsledky provedených vyšetření prokázaly onemocnění dělohy, a proto Vám doporučujeme její odstranění. Podobná onemocnění jsou většinou nezhoubná (např. „myomy" – svalové nádory děložní svaloviny), i když postupem času se mohou stát nebezpečnými.


Operační postup:
- otevření dutiny břišní pochvou rozstřižením přední a zadní stěny poševní
- odstranění samotné nemocné dělohy, které může být spojeno:
  - s odstraněním vejcovodů a vaječníků
  - s odstraněním jiných nemocných orgánů
Ukáže-li se v průběhu operace, že dělohu nelze pochvou odstranit, otevřeme dutinu břišní řezem vedeným v podbřišku a touto cestou operační výkon ukončíme.

Operační výkon vede k odstranění dělohy z její původní lokalizace v malé pánvi. Vejcovody a vaječníky u mladých pacientek se zachovaným cyklickým krvácením ponecháváme (pokud nejeví známky onemocnění). U žen po přechodu odstraňujeme s dělohou i vejcovody a nefunkční vaječníky. Protože po operaci může dojít k poruše vyprazdňování moči, zavedeme Vám před operací do močového měchýře cévku. Odstraníme ji několik dnů po operaci.


Následky operace:
Odstranění dělohy vede k trvalé neplodnosti. Již se neobjeví pravidelné měsíční krvácení. Operační výkon není příčinou zvýšené tělesné hmotnosti nebo změny v pocitu ženskosti. U žen s odstraněnými funkčními vaječníky je vhodná hormonální substituční léčba.


Možné komplikace:
Žádný lékař Vám nemůže zaručit ideální výsledek operace a nekomplikovaný průběh. Všeobecné komplikace doprovázející operační výkony jako „trombóza" (tvorba krevních sraženin v žilách, např. dolních končetin), „embolie" (uzavření žil krevní sraženinou, nejčastěji v plicích), krvácení během operace, zauzlení střev („ileus"), infekce v operačním poli, jsou díky pokroku v medicíně velmi řídké. Stejně tak je málo častý pooperační zánět močového měchýře.

Samozřejmě je naším přáním, aby Váš výkon proběhl bez komplikací. Ale i přes pečlivou operační techniku může dojít během operace k neúmyslnému poškození okolních orgánů, např. močového měchýře, močovodu a tlustého střeva. Tato poškození mohou vést k rozšíření operačního výkonu nebo k následnému operačnímu výkonu. Vzácně se vyskytující komplikací jsou „píštěle" (komunikace), např. mezi močovým měchýřem a pochvou, které pak vyžadují další operační výkon. Komplikace mohou vzniknout i při podání narkózy. Více informací Vám sdělí lékař – anesteziolog – den před operací.


Vážený pane,
Naše stručná informace jistě nemůže být vyčerpávající. Ptejte se proto, prosím, svého ošetřujícího lékaře (eventuelně operatéra) na všechno, co Vás ve vztahu k plánovanému operačnímu výkonu zajímá. Ujišťujeme Vás, že učiníme vše pro to, aby Vaše operace proběhla bez komplikací.


PROSÍM, PTEJTE SE NA VŠECHNO, CO SE VÁM ZDÁ DŮLEŽITÉ !

Přejeme Vám co nejkratší a ničím nekomplikovaný pobyt v našem zdravotnickém zařízení.prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc. Doc. MUDr. Vít Unzeitig, Csc.
přednosta Gynek. - porod. klinikyzástupce přednosty kliniky pro LPPJméno pacienta: .....................................................


Rodné č.: ............................


Vysvětlující pohovor provedl:


 

(Razítko a podpis lékaře)


Prohlašují, že mi byl náležitě objasněn důvod operace, způsob jejího provedení, a byl jsem
obeznámen s možnými komplikacemi. Souhlasím s plánovaným operačním výkonem.V Brně dne ................................. ...................................................
  podpis pacienta


Shlédnuto: 5668x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2019 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License