inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
20.4.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Transexuálka chce žalovat armádu


Jestliže mě nikdo nepodpoří, tak to
celé zapadne a příští rok se to může
stát znovu, říká Brokešová

Žena, kterou odmítla česká armáda přijmout kvůli transsexualitě, se cítí poškozena a diskriminována. Chci vysoké odškodné, říká Jaroslava Brokešová. Podle ministerstva obrany by se měla nejprve odvolat proti rozhodnutí komise a teprve poté jít k soudu.

Jaroslavě Brokešové došla trpělivost a rozhodla se, že zažaluje armádu. Chce odškodnění za to, že ji armáda odmítla přijmout do služebního poměru s odvoláním na vyhlášku 256/99 Sbírky, konkrétně na diagnózu F64, což je "porucha pohlavní identity". Nicméně podle řady expertů již Brokešová touto diagnózou netrpí, protože byla přeoperována na ženu.

Brokešová byla totiž původně mužem. Loni na jaře jí bylo změněno pohlaví, což bylo potvrzeno v září tím, že obdržela rodný list na svou novou identitu. Letos v květnu se rozhodla přihlásit do armády. Nic se nedělo až do září. Poté absolvovala řadu vyšetření, psychologických a zátěžových testů. Všude prošla, přesto byla odmítnuta.

"Jednalo by se o vysoké odškodnění, ale nechci v tuto chvíli uvádět částku," řekla LN Brokešová. reklama "V první řadě byla poškozená má čest, jednoznačně jde o diskriminaci. A také jsem ztratila hodně času. Třeba za poslední dva a půl měsíce jsem byla ve vojenské nemocnici jako doma. Chodila jsem tam jednou či dvakrát týdně. Celé léto jsem cvičila a tvrdě na sobě pracovala, abych splnila podmínky."

Ministerstvo obrany její postoj nechápe. "V situaci, kdy z úst nejvyššího představitele ministerstva obrany zazněla slova v její prospěch, by nešlo o logický krok. Neměla by tak činit, dokud se neodvolá. Byla nepřímo vyzvána i samým ministrem obrany, aby tento řádný opravný prostředek použila," říká mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Podle něj by podání žaloby mohlo poškodit snahu Brokešové vstoupit do armády. Pokud by se odvolala, tak odvolací komise může zvrátit původní odmítnutí kvůli transsexualitě.

Jaroslava Brokešová nyní shání advokáta, protože vzhledem k tomu, že je nezaměstnaná, si nemůže žádného dovolit. "Jde o něco víc než o mě. Teď je jedinečná příležitost, jak přístup armády změnit. Jestliže mě nikdo nepodpoří, tak to celé zapadne a příští rok se to může stát znovu," říká.

Řada právníků potvrzuje, že by měla šanci vyhrát. "Byl by to jeden z pilotních rozsudků," říká například advokát Tomáš Sokol. "Na základě obecných právních předpisů, jako je Listina základních práv a svobod či ústava, je možné dovozovat, že pokud ji armáda odmítla kvůli přeoperování, tak je to obecně diskriminující. Škoda, která jí vznikla, by jí tedy měla být nahrazena. Má třeba i právo na odškodnění psychické újmy, kterou utrpěla," říká Sokol.

Další advokát, Václav Vlk mladší, je naopak přesvědčen, že armáda Brokešové žádnou újmu nezpůsobila. "Armáda je oprávněna ji odmítnout přijmout do služebního poměru, protože má závažné onemocnění, které se může v budoucnu projevit. Armáda ji neodmítá, protože je žena, ale protože je nemocná. Je to, jako kdyby mě nechtěli přijmout, protože mám ploché nohy," tvrdí Vlk.

Shlédnuto: 5968x    |    Komentáře: 1    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License