inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
16.4.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Transsexuálové budou moci závodit na OH

LONDÝN - Sportovci, kteří podstoupili operativní změnu pohlaví, budou moci v budoucnu závodit na olympijských hrách. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v současnosti pracuje na nových pravidlech, která to umožní. Definitivní návrh by měl být hotov do několika týdnů.

"Nebudeme nikoho diskriminovat. MOV bude respektovat lidská práva," potvrdil šéf lékařské komise MOV Patrick Schamasch. Podrobné podmínky ještě musejí být doladěny. Podle Schamasche ale budou moci transsexuálové na olympiádě startovat, jakmile uplyne od operativní změny pohlaví určitý čas. "Potom bude moci sportovec závodit ve své nové kategorii, mužské či ženské," dodal.

Přesná doba nucené přestávky ale ještě nebyla stanovena. Po konzultaci s odbornými lékaři bude navržena tak, aby si funkcionáři mohli být jisti, že sportovce neovlivňují vedlejší účinky hormonální terapie.

Schamasch zatím neví, zda se první transsexuální sportovci představí už příští rok na olympijských hrách v Aténách. Některé národní výbory prý už ale požádaly MOV o radu, jak postupovat.

Asi nejznámější transsexuální sportovkyní je tenistka Renee Richardsová, dříve Richard Raskin, která hrála na ženském okruhu WTA v 70. letech. Nedávno se o rozruch postarala i cyklistka Michelle Dumaresqová. Závodnice na horských kolech, která byla původně Michael, podstoupila operativní změnu pohlaví v roce 1996 a vloni reprezentovala Kanadu na mistrovství světa. Ve sjezdu odsadila 24. místo.

Povolení závodit by podle MOV měly mít ženy po přeměně na muže i muži po přeměně na ženy. Někteří experti se ale obávají toho, že ženy, které se narodily jako muž, budou mít nad ostatními závodnicemi výhodu. Muži totiž mají vyšší hladinu testosteronu, lepší poměr svalů proti tuku či větší kapacitu plic a srdce. Lékaři ovšem tvrdí, že po hormonální terapii a změně pohlaví se transsexuálům hladina testosteronu sníží a svalová hmota ubude.

MOV až do roku 1999 prováděla testy na ověřování pohlaví, před OH v Sydney ovšem od kontroverzních kontrol ustoupil. Jedním z důvodů bylo to, že ne všechny ženy mají standardní ženské chromozomy. Navíc existují lidé s nejednoznačně vyvinutými genitáliemi či jinými vrozenými abnormalitami.

Shlédnuto: 2031x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License