inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
30.9.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Britská Turnerova cena zná vítěze

Podle očekávání to bylo téma sexu a smrti, které zvítězilo při udělování prestižní britské Turnerovy ceny za výtvarné umění. Médiem uměleckého sdělení nebyla aranžmá hnijících těl a zmrzačených Goyů jiných finalistů, ale podivně krásné keramické vázy konečné vítězky transvestitky "Grayson Perryové".

Verdikt poroty nebyl v žádném případě snadno předvídatelnou záležitostí: trvalo mnoho hodin, než jury dospěla k rozhodnutí a ocenění "vynikající prezentace všech čtyř finalistů". Nakonec ale Perryho použití tradiční keramiky a kresby a jeho nekompromisní angažovanost v osobních i sociálních otázkách ho vysunuly do popředí.

Perry bude muset cenu ve výši 20 000 liber, předávanou sirem Peterem Blakem, sdílet se svým uměleckým alter ego Claire, dívkou, chodící v satenových šatech, přizdobených falickými symboly.Grayson Perry

Perry, kterému letos bylo 43 let, je ženatý a má dceru. Pravidelně se prezentuje v umělecké komunitě a jeho zjev je skutečně nezapomenutelný. Navzdory pověsti provokatéra hovoří o současné umělecké scéně jako o své milované druhé rodině: "Neexistuje příliš mnoho jiných světů, které by tak ochotně přijaly hrnčíře - transvestitu z Essexu," říká Perry.

Od začátku soutěže byli za favority soutěže považováni bratři Chapmanové, ale v posledních týdnech si zaměstnanci Galerie Tate, kde byla vystavena díla finalistů, povšimli, že zatímco návštěvníci se upřímně smějí a zastavují u Chapmanových instalací do bronzu odlitých postav, oddávajících se orálnímu sexu, zastavuje se jim dech u Perryho malovaných váz.

Ty jsou pokryty obrazy z hororového světa zneužívání dětí a násilí, horizontem plným paneláků a spálených vraků aut. Vázami s šokujícími názvy "Našli jsme tělo vašeho dítěte" nebo "Nudní skvělí lidé" si autor veřejně utahuje ze zbohatlíků, kteří jsou za jeho vázy ochotni zaplatit až 25 000 liber, což je cena, která po Perryho vítězství ještě dramaticky stoupne.

Stěna, určená pro psané komentáře návštěvníků, ještě potvrdila trend. Na konci posledního týdne výstavy návštěvníci jasně hlasovali pro Perryho - "opravdu nevídané, skvělé vázy", napsal jeden z nich.

Chapmanové a Perry za sebou daleko nechali další soutěžící - Williama Dohertyho, který se prezentoval videoartem muže, zoufale běžícího přes nekonečný most, a plastik uvadlých květin a spících jablek od Anyi Gallaciové.

Perryho unikátní styl vznikl před 25 lety, když žil v nelegálně obývaném domě v Camdenu a zvykem mezi jeho obvyvateli bylo docházet na volné hodiny keramiky. Perry říká, že hrnčířství mu okamžitě učarovalo, protože bylo tak snadné. Jeho první malovaná váza se jmenovala "Úchylný sex".

Britská obdoba naší Chalupeckého ceny, udělované mladým výtvarným umělcům, tak poputuje do rukou opravdu výstředního umělce, který ve své tvorbě spojuje témata života a smrti a z neobvyklých úhlů pohledů nahlíží na jejich vzájemnou interakci.(nik)

Shlédnuto: 2793x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License