inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
30.9.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Turnerovu cenu převzal transvestita

Cenu pro nejlepšího moderního umělce v neděli získal v Londýně transvestita Grayson Perry. K předání Turnerovy ceny se do galerie Tate Britain dostavil v růžových nabíraných šatech s výšivkami a modrými stuhami.

Z jeho keramické dílny vycházejí objekty s provokujícími náměty, mezi nimi například váza s názvem Našli jsme tělo vašeho dítěte. Na výjevu je dítě ležící bezmocně na zemi a jeho matka v rukou zločineckého gangu.

Třiačtyřicetiletý Perry při přijímání ceny poděkoval manželce Philipě. Před vyhlášením cen usilovně pozorovala manželovy soupeře a snažila se z jejich projevů zjistit, jak to dopadne. Usoudila, že Perry cenu, která obnáší 20 tisíc liber, nevyhraje.Claire s manželkou a dcerou


"Opravdu chci poděkovat jedné osobě, a to manželce Philipě, protože ona je můj nejlepší sponzor, podpora a milenka," řekl Perry. Ředitel galerie Sir Nicholas Serota řekl, že Perry cenu získal nejen za to, že jsou jeho keramické objekty v kursu. "Porota je považuje za dílo velmi výrazného umělce, který se vyjadřuje pomocí keramiky a kresby," řekl.

Perry říká, že k práci přistupuje s partyzánskou taktikou. "Chci vytvořit něco, co se zdá být krásným uměleckým objektem, ale co při bližším pohledu vzbudí polemiku," řekl.

O Turnerovu cenu mohou usilovat britští umělci mladší 50 let. Každoročně její udělení provází debata o šokujícím moderním umění a o podstatě uměleckých hodnot. Letošními favority byli bratři Jake a Dinos Chapman a jejich socha Sex s těly posetými tisíci červů. Hodně šancí se dávalo také Anyji Gallacciové. Na výstavě nominovaných, jež byla zahájena v říjnu, představila strom s reálnými jablky, která postupně na skulptuře hnila.

Další článek o G. Perrym

Shlédnuto: 4160x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 2    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License