inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Úryvky z recenzí

Film Kluci nepláčou je skutečný příběh o naději, strachu a odvaze být sám sebou, který sklidil nebývalou chválu od kritiků celého světa a hlavní představitelce, Hilary Swankové, vynesl nejedno prestižní ocenění. Brandon Teena je normální mladý kluk, který touží po společnosti příjemných lidí, povedených pařbách a dívce, která by ho milovala.

Jediným problémem by snad mohlo být, že Brandon vlastně není kluk. Jmenuje se Teena Brandonová a trpí poruchou sexuální identity. S touto poruchou měl již bezpočtukrát problémy, ale nepřipouští si, že ten problém není jenom v něm, ale také v jeho okolí.

Jak se říká, některé příběhy nemůže vymyslet nikdo jiný, než sám život. Nejinak je tomu s příběhem Teeny Brandonové. Příběh, podle kterého byl natočen tento snímek, se odehrál v roce 1993 v Nebrasce. Hilary Swanková za svou roli Brandona/Teeny získala Oscara.
Působivým příběhem o hledání lásky, domova a vlastní identity překvapuje publikum debutující režisérka a scenáristka Kimberly Pierceová. Na základě skutečného osudu natočila film Kluci nepláčou, jehož hrdinka Teena Brandonová se promění v Brandona Teena a v novém těle, hledá naplnění své tápající duše.

Drama Kluci nepláčou se odráží od vynikajícího hereckého výkonu čerstvé držitelky Zlatého globu Hillary Swankové. Chlapecký vzhled umocňuje zvláštní dívčí citlivostí, která z Brandona činí přitažlivého partnera a kamaráda. O to tragičtější je pak odhalení skutečného stavu věcí. Omezená společnost malého města těžko pochopí důvody jejího činu a následky jsou tragické.
Kluci nepláčou je filmem natočeným podle skutečné události, která před několika lety vzrušila celé Spojené státy. Dívka jménem Teena Brandonová, trpící poruchou sexuální identity, se v malém městě úspěšně vydávala za chlapce Brandona. Po odhalení byla brutálně znásilněna a zavražděna dvojicí místních mladíků. Za roli Brandona získala herečka Hillary Swanková zřejmě nejvyšší filmové ocenění, vzácného Oskara. Nominaci na něj si vysloužila i Chloe Sevignyová za vedlejší roli.
Teena (Hilary Swank) má vážný problém. Byť je to holka jako lusk, cítí se a smýšlí jako chlapec a proto se za chlapce i vydává. Bohužel netuší, že tímto způsobí tragické události, které vyvrcholí jedné zimní noci. Film Kluci nepláčou je skutečným příběhem o naději strachu a odvaze být sám sebou, který sklidil nebývalou chválu od kritiků celého světa.

Bonus: komentář režiséra, film o filmu, 2 kinotrailery, 3 TVspoty Bonusové materiály: film o filmu Zvuk: anglicky (DD 5.1) Obraz: 1.85:1 Titulky: česky, dánsky, anglicky, finsky, hebrejsky, maďarsky, islandsky, norsky, polsky, portugalsky, švédsky.
Pokud si potrpíte na opravdu silné filmové zážitky a máte kabelovku, rozhodně si nenechejte ujít drama o nalezení odvahy být sám sebou. Dívka Teena Brandonová se rozhodla být klukem a snažila se ustát své rozhodnutí ve světě plném hlupáků. Představitelka hlavní role byla za svůj výkon oceněna Oskarem.
Pravdivý příběh o nalezení odvahy být sám sebou. Lesbička klukovského vzhledu Teena Brandonová z malého městečka utíká před spravedlností po krádeži auta a při té příležitosti změní své jméno na Brandon Teena s kompletní změnou osobnosti, o které přemýšlí již dlouho.

V obrovských zmatcích, které provázejí její přeměnu se seznamuje s dívkou jménem Lana, která fatálně vstoupí do jejího života. Po krátké romantické známosti se Lana ale doví celou pravdu díky příhodě, kdy policie zatkne Brandona a uvězní ho v ženském oddělení. Vyjevit těžkou pravdu milované osobě je pro Brandona nadlidský úkol, ale komplikace jeho vztah neohrozí. Bohužel do situace zasáhne Lanina rodina s neurvalými členy, kteří si vyrovnávají účty za „zrazenou Lanu" zatraceně po svém.

Film Kluci nepláčou je skutečný příběh o naději, strachu a odvaze být sám sebou, který sklidil nebývalou chválu od kritiků celého světa a hlavní představitelce, Hilary Swankové, vynesl nejedno prestižní ocenění.
Snímek KLUCI NEPLÁČOU se dá zařadit mezi dramata, už první záběry vás přesvědčí, že nepůjde o žádnou selanku, ale o příběh Teeny, která trpí ztrátou své sexuální identity. Nestojí o to, aby byla žena, ona se touží stát mužem. Obléká se jako muž, nosí slipy a do nich si vkládá umělý penis, aby iluze muže byla co možná nejdokonalejší. Její bratranec má podobných vylomenin plné zuby, proto Teena vyrazí z Lincolnu na výpravu s partou mladých lidí a zamiluje se v odlehlých končinách do dívky Lany. Jejich vztah rozhodně není idylický, Lana hodně holduje alkoholu a má řadu tajných i otevřených ctitelů, přesto Brandon (Teena) se pokouší slavit úspěch.

Snaha vydávat se za chlapce bude mít pro Brandona, stejně jako pro Lanu a její kamarádky tragickou dohru. Ne každý v místním zapadákově dokáže pochopit Teeninu nemoc a mezi burany se najde leckdo, kdo je ochoten zajít až do krajností. Jedné zimní noci se osudy nezvyklé zamilované dvojice dramaticky rozdělí…

Snímek Kimberly Peirce byl natočen podle skutečné události, což jistě posouvá celé vidění příběhu do jiných souvislostí, Hilary Swank se ve filmu hodně podobá chlapci a ryzost některých scén až mrazí. Snímek mi po obrazové stránce připadá normální, žádné špičkové propracování. Ve zvukové stopě slyšíte 5.1 Dolby Digital a občas se pokojem prosviští nějaký výrazný zvuk, jinak kanálové reproduktory leží ladem.

Snímek si můžete pustit s komentářem režisérky, která vám prozradí řadu věcí o skutečném příběhu, k dispozici je přes čtyři minuty dlouhá featuretta obsahující stručné rozhovory převážně žen – tvůrkyň věnované filmu, na disku naleznete vedle Theatrical Traileru i Teaser a 3 spoty určené do televizní kampaně…

Umělecky je to vynikající snímek, řadu lidí šokuje, nicméně herecké výkony a přístup paní režisérky dělá z filmu zajímavou podívanou, kterou byste neměli nechat v půjčovně ležet ladem.
(Alex)
……..Jen těžko si totiž lze představit odlišnější herecké party, než jakými je mladá delikventka Teena Brandonová, která má v zapadlém venkovském městečku Falls City v Nebrasce potíže se svými kumpány a sexuální orientací, a ….
...Debutující režisérka Kimberly Peirceová sama komentuje svůj film: „Byla jsem ohromena příběhem dívky z malého města, bez peněz a s málo, pokud nějakými, vzory, které by jí ukázaly cestu jak najít sebe sama v osobnosti, kterou chce být. Osobnost, která chce být milována proto, že našla odvahu měnit svoje sny ve skutečnost. Tedy odvahu změnit se skrz vlastní fantazii v ideálního kluka".

Hilary Swanková, která dokonale sehrála roli sexuálně tápající dívky, je našim divákům známa z filmu Buffy, zabíječka upírů a z televizního seriálu Beverly Hills 90210. Film „Kluci nepláčou" je součástí Febiofestu 2000. Získal 2 nominace na Zlatý Glóbus.

Shlédnuto: 3590x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License