inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
9.8.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

J. Brokešová nominována na Ženu roku

Již druhým rokem pořádají Lidové noviny anketu o ženu roku. Letos nominovali pět žen, které v uplynulém roce vykonaly něco mimořádného, a zasluhují si proto ocenění. Jednou z nich je také Jaroslava Brokešová, která se pustila do boje s armádou, jež ji kvůli transsexualitě odmítla přijmout. Rozhodla se nemlčet a proti diskriminační vyhlášce se odvolala.

Nebojuje přitom zdaleka jen za sebe nebo za ostatní translidi toužící vstoupit do Armády ČR. Svým odvážným vystoupením proti bezpráví totiž říká něco univerzálnějšího: "nemáme se zač stydět, jsme lidé jako ostatní a máme proto mít i stejná práva. Pokud jsou nám upírána, měli bychom za ně bojovat."

A to je postoj díky němuž lze změnit nejen vyhlášky, ale také přístup ostatních lidí k nám i vztah nás k sobě samým. Postoj, který může být inspirací jak pro ostatní translidi, tak pro příslušníky jiných menšin.

O tom, že její odvahu oceňuje i většinová společnost, svědčí kromě jiného i tato nominace. Pokud se chcete hlasování zúčastnit, zde jsou potřebné informace.

Hlasování

Hlasovat lze pro jednu z kandidátek vybraných Lidovými novinami i pro kohokoli jiného. Hlasovat můžete e-mailem, faxem, poštou, pomocí SMS. Do závěrečného vyhodnocení budou zařazeny hlasy došlé do úterý 7. 12. 2004.
- E-maily se jménem vaší favoritky a vaším jménem zasílejte na adresu zenaroku@lidovky.cz
- Faxy zasílejte na číslo 225 067 299
- SMS na číslo 724 245 484 ve tvaru: zena jmeno favorita vase jmeno

Kandidátky LN

Zlatuše ANDĚLOVÁ, státní zástupkyně

Žalobkyně se svým rozhodnutím výrazně podepsala na jedné z nejsledovanějších kauz uplynulých měsíců - údajného pokusu o uplacení unionistického poslance Zdeňka Kořistky. Andělová 12. října označila obvinění asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka z podplácení za nezákonné. Na základě tohoto verdiktu bylo jejich stíhání zrušeno.

Veronika FOLTOVÁ, atletka

Čtyřiadvacetiletá sportovkyně Veronika Foltová prodělala jako malá dětskou obrnu a s jejími následky se potýká dodnes. Z letošní paralympiády v Athénách přivezla dvě zlaté medalie, a to v hodu diskem a ve vrhu koulí. V této disciplíně je novou světovou rekordmankou. Další, stříbrnou medaili získala atletka za hod oštěpem.

Kateřina KAŠOVÁ, humanitární pracovnice

Od ledna letošního roku žije v Namibii, kde pomáhá lidem nemocným AIDS. Buduje zde záchrannou síť pro nejchudší rodiny zasažené virem HIV. Ve městě Keetmanshoop Kašová založila krejčovskou dílnu, ve které dává práci místním ženám, převážně samoživitelkám. Kateřina Kašová projekt vymyslela sama a spolupracuje s organizací Člověk v tísni.

Lenka ŠMÍDOVÁ, jachtařka

Z letošní olympiády v Athénách přivezla devětadvacetiletá Šmídová jednu z nejcennějších olympijských trofejí. Získala stříbrnou medaili v jachtingu ve třídě Evropa. Je to historicky první olympijská medaile, kterou Česko v jachtingu získalo. Šmídová už vyhrála několik závodů Světového poháru a na mistrovství světa získala bronz.

Jaroslava BROKEŠOVÁ, neúspěšná rekrutka

Jaroslavu Brokešovou nechtějí přijmout mezi vojáky, protože dříve byla mužem. Brokešová si v roce 2003 nechala změnit pohlaví a v letos v květnu chtěla vstoupit do armády. Vojenští lékaři však její žádost zamítli kvůli transsexualitě. Brokešová se proti verdiktu odvolala a považuje jej za diskriminační. Přitom má už úředně potvrzeno, že je ženou.

(Zdroj: LN, 1.12.04)

Shlédnuto: 7074x    |    Komentáře: 7    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License