inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
16.4.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Změna pohlaví

Transsexuální člověk se trvale cítí osobou s pohlavím opačným, než v jakém se narodil. Takovým lidem pomáhají už od roku 1953 takzvané chirurgické konverze pohlaví, což jsou operace sloužící k vytvoření vzhledu a funkce orgánů opačného tělesného pohlaví.

Transsexualita je vrozená porucha sexuální identifikace. Nositel této poruchy má genetickou, tělesnou a hormonální výbavu, která přísluší jednomu pohlaví, jeho sexuální identifikace však náleží pohlaví opačnému. Pohlavní identifikace člověka znamená, jak sám sebe chápe -- jako muže, nebo ženu. Tento identifikační proces je geneticky podmíněn, nedá se "odnaučit" nebo "vyléčit".

Transsexualitu je třeba spolehlivě rozpoznat. Sexuolog musí pečlivým vyšetřováním pacienta vyloučit jiné stavy. Omyl v diagnóze a chybné rozhodnutí k chirurgické přeměně by vedly k nezvratnému poškození pacienta. Diagnosticky je třeba odlišit homosexualitu, psychózu, psychopatii, poškození mozku (třeba nádor) a transvestitismus. Celkový počet transsexuálních osob u nás odhaduje MUDr. Hana Fifková, známá sexuoložka věnující se transsexualitě, asi na 1000.

Co předchází operaci

Diagnózu transsexuality stanoví sexuolog. Následuje přinejmenším rok trvající psychoterapie, která pacientovi pomáhá k psychické stabilizaci. Potom se zahájí hormonální léčba s cílem navodit určité tělesné změny ve směru k cílenému pohlaví.

Indikací k chirurgické konverzi je stálá nespokojenost se stávajícím pohlavím a trvalé zaujetí proti vyvíjejícím se sexuálním znakům. Rozhodující je i věk pacienta, který musí před chirurgickým výkonem dosáhnout puberty. Rozhodnutí, kdy operaci provést, musí učinit sexuolog na základě podrobného a dlouhodobého psychologického sledování, které směřuje k ověření adaptace na novou sociální roli v návaznosti na dlouhodobou hormonální léčbu, a pokračuje dále i po legalizaci změny pohlaví. O návrhu na chirurgickou konverzi pak definitivně rozhodne komise odborníků. Po dokončení chirurgické konverze je nezbytná dlouhodobá fyzická rehabilitace a další sexuologická péče, upevňující adaptaci na nový život.

Chirurgická konverze

Chirurgické konverze pohlaví transsexuálních osob se provádějí od roku 1953. Jsou velmi podstatným prvkem komplexního přístupu k tomuto komplikovanému jevu. Zpočátku byl sledován zejména kosmetický efekt konverze, poznatky z posledních let umožňují vytvořit orgány, které mají i velmi dobrou funkci. Jedná se například o vytvoření náhrady poštěváčků s normální vzrušivostí.

Chirurgická konverze pohlaví představuje soubor náročných výkonů, které významně zasahují do výchozího stavu orgánů a jejich funkcí. Tyto orgány plnily -- nebo mohly plnit -- do okamžiku konverze zcela normálně svou funkci. Chirurgický výkon slouží k vytvoření vzhledu a funkce orgánů opačného tělesného pohlaví. Některé stávající funkce je třeba zachovat, jiné zrušit. Funkce, které by měly zůstat zachovány, mohou však být chirurgickým výkonem ohroženy. Míru rizika ohrožení těchto funkcí je třeba pečlivě zvážit. Možným rizikem je třeba hnisání v ráně, poranění střeva či porucha schopnosti udržet moč. Na druhé straně se ovšem zvažuje přínos chirurgické konverze pro pacienta, kterému úspěšný soubor výkonů přinese podobu, jež odpovídá jeho vlastní sexuální identifikaci, a zbaví ho funkcí, které přísluší pohlaví, jež si tento pacient nepřeje.

U transsexuálních lidí s mužským tělem se odstraní varlata. U transsexuálních žen děloha. Splní se tak základní podmínka matriční změny pohlaví, změny rodného čísla a definitivní změny jména. Další výkony jsou složité rekonstrukce, kterými se vytvářejí opačné pohlavní orgány. Výsledný pohlavní orgán má svému nositeli přinést nejen uspokojivý vzhled, ale i optimální funkci. Umožní se tak uspokojivé funkční využití pohlavních orgánů. U transsexuálních mužů změněných na ženy splňuje pochva vytvořená z kůže penisu a poštěváček vzniklý ze žaludu po jeho zmenšení se zachováním nervového zásobení požadavky na uspokojivý vzhled i funkci. U opačné skupiny pacientů je jedním z hlavních cílů kromě zachování erotogenní citlivosti i možnost močení vstoje.

Konverze může zahrnovat nejen změnu pohlavního orgánu, nýbrž i řadu dalších tělesných prvků, jako jsou například prsa, nos či štítná chrupavka na krku. Ženské prsy se u ženského transsexualismu redukují do mužského tvaru a velikosti. V opačném případě lze dlouhodobou hormonální léčbou docílit uspokojivé velikosti prsů, případně lze doplnit hormonální léčbu implantací prsních implantátů.
Doc. MUDr. Ladislav Jarolím, CSc.

Slovníček pojmů

Chirurgická konverze pohlaví -- soubor operačních výkonů měnící člověka mužského vzhledu na ženu či naopak
Pohlavní, sexuální identifikace člověka -- sebevnímání člověka jako muže nebo ženy
Transsexualita -- vrozená porucha sexuální identifikace
Transvestita -- člověk, který se ztotožňuje se svým fyzickým pohlavím, fetišisticky se však převléká do prádla a šatů opačného pohlaví za účelem pohlavního vzrušení

Shlédnuto: 18818x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License