inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
28.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Armáda odmítá naverbovat transsexuálku

Praha (gag) - Armáda sice vyzývá muže a ženy k profesionální službě, ale Jaroslavu Brokešovou nechce, ačkoliv prošla všemi předepsanými testy. Před lety totiž byla mužem a pak podstoupila operaci, která z ní udělala ženu. Devětatřicetiletá Brokešová považuje jednání armády, která bude od příštího roku čistě profesionální, za diskriminaci. Na případ jako první upozornil včerejší Večerník Praha.

Ještě jako voják v základní službě sloužil Jaroslav Brokeš bez jakýchkoliv potíží u protiletadlového vojska. Nyní se už jako žena domnívá, že je i nadále kvalifikovaná, aby mohla u raket pracovat. "Chci se nějak realizovat a k armádě jsem tíhla už od malička,"říká. Opačného názoru je ovšem náčelník generálního štábu Pavel Štefka: "Naše předpisy to zatím neumožňují. Soudím tedy, že k tomu existují dost dobré důvody."

Armádní předpisy vycházejí podle Jany Růžičkové z generálního štábu z norem Světové zdravotnické organizace, která transsexualitu považuje za poruchu sexuální identity a ta je s profesionální službou v české armádě podle jejich předpisů neslučitelná.

Rovněž Vladimír Koreň z posudkové komise Ústřední vojenské nemocnice v Praze označuje transsexulalitu za diagnózu, kvůli níž není možné Jaroslavu Brokešovou přijmout za profesionálního vojáka. Transsexuály odmítá i US Army, armáda Velké Británie naopak ne.

Shlédnuto: 1905x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License