inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

V roce 2004 budeme bez rodných čísel

Jedná se o desetimístné číslo, které nikdy nezačíná nulou. Ministerstvo sociálních věcí už taková čísla samo používá, ale zatím jen pro své vnitřní potřeby. Tyto čísla mají přidělena například všichni žadatelé o sociální dávky.

Dospělým současné rodné číslo zůstane, ale časem se bude stále méně používat. I oni dostanou nové identifikační číslo, které naopak začne nabírat na důležitosti. Kdy už rodná čísla úplně ztratí význam, zatím ministerstvo nedokáže odhadnout.

Úřady chtějí postupně omezit používaní rodného čísla zejména proto, že je z něj možné zjistit údaje o jeho nositeli. Dnešní rodné číslo je totiž postavené na datu narození.

Z kombinace čísel se také dá odvodit, zda je jeho majitel muž či žena. Používání rodného čísla z tohoto důvodu omezuje zákon o ochraně osobních údajů. Už dnes nesmí být například na jízdních dokladech. Podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře by rodné číslo mělo nahradit právě číslo sociálního zabezpečení. Mlynář říká, že rodné číslo nelze zrušit ze dne na den. Nejdříve musí obě čísla nějaký čas fungovat společně. Postupně pak číslo sociálního zabezpečení vytlačí rodné číslo. Z čísla sociálního zabezpečení nic nepoznáte. Vytváří se poměrně složitým matematickým algoritmem.

Protože budou určitou dobu obě čísla fungovat souběžně, nesmí se stát, aby nové číslo bylo stejné jako někdy v minulosti vydané rodné číslo," vysvětluje Roman Kučera z ministerstva práce a sociálních věcí. Podle Kučery se "nové" číslo sociálního zabezpečení používá i k jiným účelům než jen pouze jako žádost o podporu v nezaměstnanosti či rodičovský příspěvek. Číslo sociálního zabezpečení je dnes součástí elektronického podpisu. "Každý, kdo si nechá zřídit elektronický podpis, se dostane se svým souhlasem i do naší databáze," dodává Kučera. Jiná možnost zřídit si vedle rodného čísla i číslo sociálního zabezpečení zatím není.

Neumožňuje to zatím zákon. Princip, kdy jako "hlavní" číslo k identifikaci občanů slouží číslo sociálního zabezpečení, funguje například v USA. Dalším důvodem, proč by rodné číslo mohlo být vytlačeno právě číslem sociálního zabezpečení, je to, že už dnes ho má více než sedm milionů Čechů.

Shlédnuto: 2079x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License