Podle Yamauchiho je pro společnost stěžejní překonat stále převládající „pohlavní dualismus", který vede k ignoraci sexuálních menšin a častému porušování jejich práv. „Dualismus vytváří ostrou linii mezi dvěma gendery a definuje všechny mezi jako perverzní. Takové pojetí je z pohledu lékařské vědy zastaralé a společnost, která lpí na těchto názorech, je jednoduše nezralá a nehumánní."

Bohužel, takových osvícených odborníků je zatím, stejně jako pracovišť zaměřených na GID problematiku, stále příliš málo a počet lidí, čekajících na šanci žít v souladu se svou genderovou identitou, nekonečná řada. Je zapotřebí upravit zákony a také vymýtit předsudky a zlepšit informovanost jak odborníků, tak veřejnosti. V Japonsku se jako zdroj informací o GID velice dobře osvědčují média, která i díky odvaze některých transgenderů ukazují, že transsexuál/transgender není žádné monstrum, ale člověk jako ostatní. Transaktivisté se nedávno zasloužili o rozhodnutí, že na některých úředních dokumentech nemusí být vyplněna kolonka pohlaví. Je to ale pouze jeden z mnoha drobných krůčků na cestě k životu v genderové roli, kterou by si měl mít každý člověk právo svobodně zvolit.

Japonci jsou soutěživý národ, který má ambice vynikat ve všech oblastech života. Nebojí se inspirovat za hranicemi své země a cizí prvky přetvořit na sobě vlastní. Doufejme, že jim tato vlastnost pomůže i k tomu, aby se jejich společnost stala brzy jednou z nejhumánnějších a pro transgendery přátelských zemí. Myslím si, že zrovna v této oblasti není nutné znát příčiny odlišnosti a provádět znovu a znovu výzkumy s pochybnou metodologií. Lidskou duši je někdy lépe poznávat spíše srdcem než rozumem. Jak praví Chalíl Gibrán: „Co lidé nazývají svým věděním, je jako mlha nad poli. Když slunce vystupuje nad obzor, mlha se rozpustí v jeho paprscích."

   1       2       další       obsah       tisk