inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
20.7.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Zodpovězené dotazy

Nemám jistotu  |   Já  |  13.03.2007 v 15:56   |   FtM

Biologicky jsem žena, ale přeju si být mužem. Už od dětství. I když byly chvíle, kdy jsem si to nepřipouštěla. Strašně ně to mrzí, že žiju tak, jak žiju a ne jako muž. Sedí na mě i mnohé charakteristiky, které ostatní uvádějí tj. v dětství čůrání ve stoje, odmítání ženského oblečení, přání jmenovat se jako muž, být otcem, ne matkou. Z čůrání ve stoje zbyl jenom sen. To ostatní přetrvává. Pořád ale váhám, je to opravdu tak, nebo není? Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe odhalit pravdu a nesplést se? Děkuji.

Johanka  |  14.03.2007 v 12:15

Ahoj!

Tvůj dotaz je sice trochu stručný, ale i tak velmi dobře vystihuje základní symptomy transsexuality typu FtM...

Pravda sice je, že některé z těchto příznaků se vyskutují např. i u lesbických dívek, avšak pokud tyto rysy přetrvávají i po pubertě, a pokud jsou doprovázeny intenzivní touhou mít tělo "opačného" pohlaví a vystupovat trvale v "opačné" (tj. své skutečné) roli, pak se s velkou praděpodobností opravdu jedná o transsexualitu...

U řady translidí se skutečně vyskytuje jakési slepé období (zejména kolem puberty), kdy se člověk snaží zařadit do přidělené škatulky a svůj problém si nepřipouštět. Vzpomínka na tuto zcela běžnou fázi pak mnohé adepty přeměny pohlaví zbytečně znejisťuje, třebaže vzhledem k ostatním signálům nemůže být o správnosti diagnózy žádných pochyb.

V tuto chvíli bych tedy doporučovala návštěvu kvalitního odborníka sexuologa (např. dr. Fifková), který by potvrdil diagnózu, a u kterého by bylo případně možné v budoucnu absolvovat i celou léčbu. Volba odborného lékaře je zde mimořádně důležitá, protože na některých konzervativních pracovištích bývá léčba uměle prodlužována až na několikanásobek standardní doby!

Hodně může pomoci také svěření se nějaké blízké a důveryhodné osobě.

Můžeš také zkusit kontaktovat některé pokročilejší FtM na diskusním fóru translide.com.

Pokud chceš ještě před návštěvou odborníka trochu zapátrat sám, můžeš zkusit odjet na týden někam, kde budeš mít soukromí, a nanečisto si tam vyzkoušet život v mužské roli. Uznávám ale, že tato rada je spíše vhodná pro MtF, které při nalíčení a oblečení sukní, lodiček, apod. získávají zcela novou zkušenost, zatímco Ty když si někde na chatě oblečeš kalhoty, tak to s tebou asi moc nezamává :) Pokud by se ale k těm kalhotům přidala nějaká klučičí mikina, chlapecký sestřih nebo aspoň účes (tento krok je ovšem docela radikální), obinadlem zavázaná prsa, trénink hlubšího hlasu, a když už ne veřejný, tak alespoň vniřní dialog se sebou samým v mužském rodě, tak už to může něco napovědět. Pomoci může i tak na první pohled banální věc jako vycpat si spodní prádlo srolovanými ponožkami :)

Vím např. o některých MtF, které si při podobných experimentech lepily v dětství pod tričko pytlíkové mlíko, takže fantazii se meze nekladou :)

Když se budeš cítit dostatečně sebevědomně, můžeš si v mužské roli zkusit zajít třeba do sámošky nebo do trafiky, ale pokud se na to nebudeš cítit, určitě to snese odklad na pozdější dobu.

Takovýto test by ti mohl napovědět, zda Ti maskulinizace Tvého zevnějšku opravdu přináší příjemné pocity a zda je případná změna Tvého tělesného pohlaví vhodnou cestou k dosažení spokojenosti se sebou samým.

Přeju hodně odvahy!

Johanka


PS: To je legrační, vždycky jsem si myslela, že "Já" jsem jenom já, a teď vidím, že "Já" jsi i ty! :)))

Ostatně pro translidi plně platí tento citát z Rimbaudova díla:

"Já je někdo jiný..."

Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License