inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
31.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Mají svaly, ale ne chlapy!

Mohutný hrudník, stehna jako z betonu. Ne, to není popis Arnolda Schwarzeneggera, ale žen, které se rozhodly zasvětit život bodybuildingu. Nyní v Las Vegas volí Miss Olympia, ženu, na které toho ženského již příliš nezůstalo. Však se také muži jen podívají a jdou dál. Svalnatkám to nevadí, ony se samy sobě líbí...

Americký fotograf Bill Dobbins rád provokuje. "To, co je opera pro kvalitní hlas, to je bodybuilding pro tělo," říká. Nebo: "Tělo svalnaté ženy je jako krajina." Svými květnatými řečmi doprovází fotografování žen, které by mohly sloužit jako partnerky Terminátora.

Pak vyvolává své snímky a na nich se pomalu objevují hory svalů, uzly žil a tvrdá pokožka. Ramena tak mohutná jako stehna. Stehna připomínající kmeny stromů. Fotografie, které provokují. Fotografie žen, které pro většinu mužů představují noční můru.

Znamenají totiž nabourání klasických mužských představ o »slabém« a »silném« pohlaví. Většina pánů při pohledu na snímky reaguje prý větou: Tak tu bych v noci potkat nechtěl! Fotograf Dobbins vidí v tomto svalnatém šílenství emancipaci. Proč by ženy neměly dělat stejně jako muži se svým tělem to, co chtějí?

A která je nejkrásnější? To si rozhodnou tento měsíc v Las Vegas při volbě Miss a Mister Olympia, kde budou titáni svalů obého pohlaví pózovat na pódiu. Což podle mnoha žen a mužů bude přehlídkou obyčejné nesmyslné hrůzy. Ukázkou toho, jak lze krásné lidské tělo zničit.


Závody v bodybuildingu se v USA rozeběhly v roce 1977. Jen v USA se baví 250 dam trénováním svých bicepsů a tricepsů. Nejúspěšnější z nich, Th-Resa Bostick, známá jako »Nubijská bohyně«, má vlastní internetové stránky, kde ji zasypávají fanouškové emaily.

Musí zodpovídat, jaké má ráda barvy, či jaké používá diety. Její kolegyně Lesa Lewis, povoláním stavební dělnice, říká: "Nenechte ženy být příliš mužskými." Její přání sdílí mezinárodní komise, a proto vydala nová pravidla, která mají motivovat ženy, aby nevypadaly při závodech jako podivní hermafroditi. Velký úspěch však zavedení pravidel neslavilo.

"Krása těla v sobě má cosi zvířecího, není-li oduševnělá," napsal kdysi filosof Demokritos. Netušil, že se růst svalů stane sportem, ba dokonce posedlostí. Že se kvůli němu budou v pravidelných intervalech ženy přecpávat a zase hladovět, brát si umělé hormony a doslova si i ždímat mozek.

Fotograf Dobbins již 25 let fotografuje svalnaté ženy a s mnoha z nich je spřátelen. Zná jejich problém číslo jedna. Tím jsou muži. Když totiž svaly rostou a prsa se scvrkávají, většina mužů vycouvá. Hodí se na ně totiž motto, které Dobbins sám s humorem napsal do knihy o svalnatých sportovkyních. "Hodí se k tomu, aby řídily dopravu..." (alf)

Shlédnuto: 9211x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License