inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Žena definitivně neuspěla s odvoláním kvůli nepřijetí do armády

PRAHA - Vojenská lékařská komise v Hradci Králové dnes definitivně zamítla odvolání Jaroslavy Brokešové, která se cítí diskriminována kvůli nepřijetí k vojsku. Osmatřicetiletá žena z Prahy, která v minulosti prodělala změnu pohlaví, to řekla ČTK.

Podle ní však přezkumná komise zároveň změnila důvod nepřijetí: zrušila původní diagnózu, která uváděla transsexualitu, a za pravou příčinu označila zdravotní problémy.

"Došlo k jasnému pochybení, že na mě bylo pohlíženo jinak než na ženu," uvedla Brokešová. Dodala, že ještě neví, jak na rozhodnutí posudkové komise zareaguje, musí se nejprve poradit se svým právníkem. Nevyloučila však, že bude žádat odškodné.

Mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek tvrdí, že uchazeči o práci v armádě mají podobné šance, jako když se hlásí na elitní vysokou školu. "Brokešová prostě neprošla ze zdravotních důvodů, což se týká 20 procent uchazečů v posledních dvou letech," řekl ČTK.

Komise několik měsíců starý případ převzala od nižších instancí. Podle původního vyjádření jednoho z lékařů prvoinstanční armádní posudková komise odmítla Brokešovou přijmout k vojsku kvůli transsexualitě. A to i přes údajně úspěšné absolvování všech testů. Podle některých zdrojů však v prověrkách příliš neuspěla.

Žena to považovala za diskriminaci a vše oznámila médiím. Zároveň hrozila, že ministerstvo obrany zažaluje. Nakonec se rozhodla pro odvolání k vyššímu orgánu v pražské Ústřední vojenské nemocnici, který však potvrdil původní verdikt.Přezkumná komise v Hradci Králové byla její poslední šancí.

Lékaři, kteří jako důvod nepřijetí určili transsexualitu, se při přijímání Brokešové řídili platnou vyhláškou. Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) po vypuknutí aféry prohlásil, že pokud vyjde najevo, že předpis není v souladu s právy občanů, postará se o jeho zrušení.

Podle Čírtka však nedávná právnická expertiza ukázala, že vyhláška není diskriminační. O jejím zrušení se proto nyní neuvažuje, uvedl. Výrok lékařů o transsexualitě je podle něj věcí nepřesné interpretace dokumentu.

Brokešová si dnes postěžovala, že bude muset začít nanovo. Její první starostí je prý najít si nové zaměstnání. Nedávno totiž přišla o místo v obchodním řetězci, když jí přímo na pracoviště přišli exekutoři oznámit, že jí kvůli neplacení výživného na potomka zabaví část majetku. Kvůli následné scéně před zákazníky prý musela rozvázat pracovní poměr.
(ČTK)

Shlédnuto: 4446x    |    Komentáře: 1    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License