inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
31.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Pět sester podstupuje změnu pohlaví

Pět sester ze Saudské Arábie podstupuje změnu pohlaví z ženy na muže. Jejich operatér zdůrazňuje, že spíše než o změnu pohlaví se jedná o genderovou korekci.

Jakožto konzervativní islámský stát nepovoluje Saudská Arábie změny pohlaví u lidí s transsexualitou, ale připouští tyto operace u lidí intersexuálních. Tři z pěti sester už operace podstoupily, zbylé dvě mají být operovány příští týden. Jejich věk je od 19 do 38 let.

Podle Dr. Yasser Jamala, který operace provádí v nemocnici při univerzitě King Abdul Aziz v Jeddah, nemají sestry saudskou ale arabskou národnost a v zemi žily po celý svůj život. Žádná se nevdala. Po operacích se přestěhují do jiné oblasti a začnou žít pod jiným příjmením, přestože se ve své komunitě s žádnými problémy nesetkaly.

Hladký přechod

S nevysloveným uznáním citlivosti tohoto tématu v Saudské Arábii zdůrazňuje Dr. Jamal, sám saudské národnosti, že sestry spadají do kategorie intersexuální, tj. bez jednoznačně mužských či ženských charakteristik. Člověka transsexuálního, který má normální genitálie a je přesvědčen o své příslušnosti k opačnému pohlaví, by nikdy neoperoval. Islám podle něho nedovoluje měnit to, co Bůh stvořil. V Saudské Arábii jsou transsexuální lidé spojováni s homosexualitou, která je zde zakázána.

Dr. Jamal již odoperoval více než 200 intersexuálních pacientů. Při změnách z ženy na muže jde prý většinou vše hladce, u opačných případů se mohou objevit problémy. Vyrovnat se s omezeními, která zde ženy mají, bývá obtížné.

"Obracení pohlaví"

Nejvíce operací se provádí u malých dětí. Jejich stav býva podle Dr. Jamala často výsledkem sňatků mezi blízkými příbuznými. Takto časné operace intersexuálních lidí se ale staly terčem velké vlny kritiky - pacienti následně obviňovali lékaře, že jim připsali pohlaví, aniž by to s nimi konzultovali. Někteří se pak rozhodli toto v dětství přidělené pohlaví změnit a podstoupit tak již druhou přeměnu pohlaví. V Saudské Arábii je to ale zatím nedosažitelné přání.

Shlédnuto: 2203x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License