inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Kalifornie zpřísňuje přístup k vrahům translidí


matka Gwen

Kalifornští zákonodárci schválili zákon, který by měl zajistit spravedlivější soudy s vrahy trans a gay lidí. Jako upomínka na vraždu transsexuální dívky Gwen Araujo byl pojmenován „The Gwen Araujo Justice for Victims Act“.

Až donedávna obhájci často hájili své klienty tvrzením, že jednali „v nepříčetnosti“ dané šokem ze zjištění identity oběti. Místo za vraždu pak mohl být pachatel odsouzen za úmyslné zabití, u nějž je délka trestu výrazně kratší. Právě tomu by měl nový zákon zamezit.

Jestliže se obhájce pokusí argumentovat „nepříčetností“ pachatele, je soudce povinen poučit porotu o tom, že se jedná o předsudek a používání předsudků k ovlivnění trestního řízení je v rozporu s veřejnou politikou státu Kalifornie.


Sally Lieber

Autorka zákona, poslankyně Sally Lieber, říká: „Nemůžeme dovolit obhájcům, aby nadále znevažovali oběti trestných činů. Pokud zakazujeme diskriminaci založenou na rase, náboženství, genderu a sexuální orientaci téměř ve všech oblastech veřejného života, proč bychom ji měli umožňovat vrahům k ospravedlnění svých vražd?“

Christopher Daley, ředitel právního centra pro transgendery, k tomu dodává: „Umožnit obhajobu na základě předsudků a „nepříčetnosti“ je jako umístit terč na záda každého transčlověka v tomto státě. Díky novému zákonu může antidiskriminační politika začít platit také v soudních síních.“

Shlédnuto: 2293x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License