inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
20.7.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Skupiny u dr. Fifkové

Dr.Fifková nabízí svým transsexuálním klientům nejen individuální terapii, ale také skupinová sezení, což je oproti jiným odborníkům velká výhoda. Lidé, kteří řeší svou transsexualitu bývají často izolovaní a možnost setkat se s lidmi se stejným problémem je tak pro ně nesmírně cenná.

Rozdělení a charakteristika skupin

Skupiny probíhají ve dvou půlročních cyklech po celý rok s výjimkou letních prázdnin. Počet účastníků se obvykle pohybuje od deseti do třiceti.

Skupiny jsou otevřené pro všechny lidi s problémy v oblasti pohlavní identity, tedy jak pro ty, kteří jsou v procesu léčby či již mají přeměnu pohlaví úspěšně za sebou, tak i pro ty, kteří se teprve hledají. Setkání jsou navíc v zásadě otevřená i pro zájemce, kteří nejsou klienty dr.Fifkové; v těchto případech je jen třeba svou účast předem telefonicky konzultovat v ordinaci ve Vinohradské 196 (222 317 185 ).

Vzhledem k omezenému prostoru ordinace není již také bohužel možné navštěvovat cizí skupiny. Výjimkou jsou setkání partnerských dvojic, na která mohou přijít i ti, kteří zrovna nikoho nemají.

Obvyklý průběh skupin

Setkání začíná téměř vždy ve třináct hodin, ale účastníci se začínají scházet už od třičtvrtě. Krátce po jedné je zahájen program seznamovacím kolečkem, kdy každý o sobě řekne několik vět, tj. odkud je, co dělá a hlavně jak se jmenuje. Vyřčené jméno vůbec nemusí být oficiální, ani nemusí korespondovat se vzhledem. Čili jestli vypadáte jako fousatý krakonoš a jste Lenka nebo máte vzhled prsaté modelky a jste Karel, nemusíte se přesto ničeho obávat - jakékoli jméno je akceptováno. Rozhodně na vás nikdo nebude volat "To ti teda nezbaštím, ukaž občanku!" :)

Každý má možnost vyslovit téma, o kterém by chtěl mluvit. Pokud zrovna nikoho nic nenapadá, vybere téma Hanka Fifková a rozbíhá se diskuse. Existuje nepsaná dohoda, že účastníci skupiny si tykají. Pokud by to ovšem někomu vadilo, může si samozřejmě vymínit vykání. Na skupině se nevyvolává, takže kdo nechce mluvit, nemusí s výjimkou několika slov v úvodu a závěru vůbec nic říct. Samozřejmě je ale lepší, když se do debaty zapojí co nejvíce lidí. Obvykle se probírá coming-out, vztahy s rodiči, reakce veřejnosti, působení hormonů, operační zákroky, atd. Vládne uvolněná a přátelská atmosféra, ve které ani nepostřehnete, že už se přiblížil konec.

Po čtvrt na tři Hanka ještě sdělí pár organizačních informací a pak už zbývá jen závěrečné kolečko, ve kterém každý účastník vyjádří jedním slovem své pocity ze skupiny. Když je kruh uzavřen, proběhne ještě spojenými silami úklid židliček a pak se účastníci pomalu trousí ven na ulici.

Bývalo zvykem, že se po skupině ještě zašlo do hospody, ale po přestěhování ordinace z Klimentské na Želivského jsme v blízkém okolí dosud nenalezli žádný vhodný podnik.

Na brzkou shledanou na skupině se těší

Shlédnuto: 37240x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 10    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License