inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
7.12.2019 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Operace nosu (rhinoplastika)

Rhinoplastiku je možno řadit k nejobtížnějším chirurgickým výkonům, které se v rámci plastické a estetické chirurgie provádějí. Je to díky tomu, že nos je jednou z dominantních partií obličeje a jakákoliv i sebemenší změna tvaru nosu výrazně mění vzhled celého obličeje.

Operaci podstupují pacienti s vrozenou nebo získanou (nejčastěji poúrazovou) deformitou nosu. Jedná se nejčastěji o deformity zevního tvaru nosu (hrboly, stranové posuny, velká špička, apod.), ale patří sem i operace při neprůchodnosti nosních průduchů. Lze ji podstoupit nejdříve po ukončení růstu, kdy má nos již dospělý tvar (asi po 13 roce u dívek a po 15 roce u chlapců). Avšak ne každý teenager, který není spokojen se svým vzhledem, je dobrým kandidátem na rhinoplastiku.

Druh a rozsah operačního zákroku určí plastický chirurg, který by Vám před operací měl vysvětlit, co lze operačně korigovat a jaké výsledky lze očekávat. Ne u každého lze použít jakýkoliv operační postup a některé deformity nelze uspokojivě vyřešit vůbec. Často zdánlivě nevelká deformace vyžaduje rozsáhlou chirurgickou intervenci. Je také dobré, aby měl pacient alespoň rámcovou představu o tom, co konkrétně mu na nose vadí a co by chtěl operací změnit.

Před operací - pokud je plánována v celkové anestézii, je nutné si zajistit u Vašeho praktického lékaře, případně u internisty, předoperační vyšetření, jehož rozsah je dán věkem a Vaším celkovým zdravotním stavem. Operatér po Vás může chtít i ORL vyšetření. Je nutno neužívat nebo vysadit léky, které zvyšují krvácivost. Jsou to nejčastěji léky s obsahem kyseliny acetylosalicylové (Acylpirin, Aspirin, Anopyrin apod.), případně Warfarin, Pelentan.

Pokud užíváte tyto léky dlouhodobě, je nutné se o bezpečnosti jejich vysazení poradit s lékařem. U žen je také nutné, aby v době operační zákroku neměly menstruaci. Nejlépe je naplánovat operační výkon na polovinu menstruačního cyklu. Pacient nesmí mít rýmu. Způsob anestézie závisí na velikosti plánovaného zákroku. Menší výkony lze provést i v místním znecitlivění, ale většina výkonů se provádí v anestézii celkové. Operace trvá v průměru 1-2 hodiny.

Operace se provádí nejčastěji tzv. zavřeným způsobem z řezů umístěných na vnitřní straně nosních dírek, kde po zhojení nejsou jizvy zevně patrné. Lze ji provést i tzv. otevřeným způsobem, kdy se protne kolumela (přepážka mezi nosními dírkami), ale pak je doba hojení delší a přetrvává déle otok.


Odstranění hrbolu nosu zavřeným způsobem


Ohlazení ostrých okrajů skeletu


Vedení řezu při zavřené operaci


Způsob vedení zavřené operace nosu


Kůže a měkké tkáně jsou odděleny od kostěného a chrupavčitého podkladu který se dále modeluje. Další postup závisí na druhu operačního výkonu. Při korekci kostěné části nosu se kosti brousí, odsekávají nebo kontrolovaně lámou (osteotomie) a skládají v žádoucím postavení. Při korekci chrupavčité části se chrupavky nosu zmenšují, modelují nebo nastavují. Lze při jejich chybění použít i chrupavku z ucha či žebra. Při korekci nosní přepážky (septa) se při ponechání sliznice odstraňuje nebo modeluje její chrupavčitá nebo kostěná část. Rány se šijí vstřebatelnými nebo nevstřebatelnými stehy a do nosu se zavádí smotek mastného mulu (tamponáda) jako prevence krvácení. Ta se ponechává v závislosti na výkonu 2-4dny, někdy i déle. Na nos se přikládá dlaha.

Po výkonu je nutné dýchat ústy protože nos je ucpaný, což pro někoho může být nepříjemné. Po odstranění tamponády je již možno dýchat i nosem, hojící se rány v nose se promašťují, dlaha je ponechána na nose cca 7-10 dní. Poté se při kontrole sejme, odstraní se zbylé stehy a dlaha se pak nosí maximálně jen na noc. Průměrná doba hospitalizace je 2-4 dny.

Časně po operaci se objevují otoky hlavně očních víček ale i obličeje. Po několika dnech po střídavých studených obkladech ustupují. Barevné změny (vstřebávající se krevní výrony) jsou patrné 2-3 týdny po operaci, ke konci je možno použít šetrnou kosmetiku na jejich zakrytí. Nedoporučuje se vystavovat operovaný nos chladu nebo extrémnímu horku ani slunečnímu záření. Je obvyklé, že pacienti čerstvě po operaci nebývají se svým vzhledem příliš spokojeni. Definitivní ustálený estetický efekt lze očekávat ne dříve než za 3-6 měsíců po operaci, ale i později.

Komplikace hrozí i zde, ostatně jako u jiných kosmetických operací a obecně u jakékoliv operace. Vyskytují se minimálně, ale přesto je potřeba na ně upozornit. Jsou jimi komplikace jednak v důsledku celkové anestézie a jednak v důsledku vlastního operačního výkonu (např. infekce operační rány, krvácení nebo dočasné pigmentace či zarudnutí kůže hřbetu nosu). O možných komplikacích je lepší se informovat už před operací.

Průměrně se cena pohybuje v závislosti na velikosti operačního výkonu, věhlasu pracoviště a na délce hospitalizace od 12-15 tisíc korun výše.

Shlédnuto: 6808x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 4    |   
Translidé 2003-2019 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License